Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел.

Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе резултира со пазарен дефицит во четвртиот квартал од оваа година.

Цената на суровата нафта „брент“ од Северното Море е повисока за 1,20 долари или 1,3 отсто и сега изнесува 93,08 долари за барел, што е највисока од ноември минатата година.

Во Њујорк цената на лесната сурова нафта порасна за 1,14 долари или 1,3 отсто, на 89,66 долари.

Можеби ќе ве интересира...

„Мојот стар живот заврши“: Еден од шефовите на „Аерофлот“ поднесе оставка и ја напушти Русија

BiznisPRO

Гаспром постави нов рекорд во испораката на гас во Кина

BiznisPRO

Волстрит ги чека новите одлуки на ФЕД: Индексите паѓаат, инфлацијата сè уште ги загрижува инвеститорите

BiznisPRO