По 8 март овој град подготвува уште два неработни дена за населението: Можеме ли и ние да направиме нешто слично?

Главниот град на Германија, Берлин, има планирано уште два неработни одмори. Првиот ќе се случи следната година, додека Берлинчани ќе треба да почекаат до 2028 година за следниот.

Имено, на 8 мај следната година Берлинчани ќе слават 80 години од ослободувањето од националсоцијализмот и крајот на Втората светска војна во Европа, а три години подоцна, на 17 јуни, ќе одбележат 75 години од работничкиот бунт во 1953 година.

Во ГДР, во тоа време стотици илјади излегоа на улиците поради штрајкови и масовни демонстрации. Советските трупи го задушија востанието со помош на полицијата. Имаше повеќе од 100 мртви и 15.000 уапсени.

Веќе е одлучено 8 мај следната година да се слави неработен, додека за вториот се уште се чека потврдата, пренесува Билд.

Инаку, шести пат по ред 8 Март се одбележува како неработен ден во Берлин, а вчера пишувавме во која друга земја го слави Денот на жената како неработен ден.

Со десет државни празници, Берлин има најмалку државни празници, заедно со Хамбург и Бремен. Најмногу имаат Баварија и Баден-Виртемберг со по 12.

Можеби ќе ве интересира...

НОВА ГОДИНА, НОВИ ПРАВИЛА: Еве што треба да знаете доколку барате стан во Германија

BiznisPRO

Откажани стотици летови: Штрајкуваше персоналот на шпанските авиокомпании

BiznisPRO

Светските цени на храната главно стабилни: Житарките поскапеа за 3 отсто на месечно ниво

BiznisPRO