• март 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Познатиот ланец сакал да затвори 800 ресторани во Русија, но …

Познатиот ланец сакал да затвори 800 ресторани во Русија, но …

Операторот на 800 ресторани Бургер Кинг во Русија одби да ги затвори, објавија денеска западните медиуми.

Американската компанија Restorant Brands International објави дека побарала од рускиот партнер Александар Колобов да ги затвори продажните места по рускиот напад на Украина, но дека тоа не е изводливо, пренесува CNBC.

Бургер Кинг влезе во Русија преку заедничко вложување со бизнисменот Александар Колобов и со Investment Capital Украина и VTB Capital, подружница на голема руска банка на списокот со санкции. Бургер Кинг поседува 15 отсто од акциите во заедничкото вложување, а ниту еден од партнерите нема мнозински удел.

Претседателот на Бургер Кинг, Дејвид Шир, во отворено писмо до вработените рече дека контактирал со Колобов, кој е одговорен за секојдневните операции и надзор над синџирот руски продажни места, и дека „побарал ресторанот Бургер Кинг во Русија да се затвори“, одби Колобов.

„Дали би сакале веднаш да ги прекинеме сите операции на Бургер Кинг во Русија? Да. Можеме ли да ја спроведеме суспензијата денес? Не“, напиша тој во писмото.

Шир објасни дека „нема правни клаузули кои ни дозволуваат еднострано да го промениме договорот или да дозволиме некој од партнерите едноставно да го напушти или да го поништи целиот договор“.

Тој исто така додаде дека „ниту еден сериозен инвеститор во која било индустрија во светот не би се согласил на долгорочни деловни односи со слаби клаузули за раскинување“.

Шир потсети дека Бургер Кинг минатата недела објави дека ја суспендира сета корпоративна поддршка за своите 800 или повеќе локации на франшиза во Русија, додавајќи дека компанијата го започнала процесот на продажба на својот удел од 15 отсто во заедничкото вложување, но ќе се повлече од сопственоста. одвојте малку време.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…