• март 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Познатиот ланец сакал да затвори 800 ресторани во Русија, но …

Познатиот ланец сакал да затвори 800 ресторани во Русија, но …

Операторот на 800 ресторани Бургер Кинг во Русија одби да ги затвори, објавија денеска западните медиуми.

Американската компанија Restorant Brands International објави дека побарала од рускиот партнер Александар Колобов да ги затвори продажните места по рускиот напад на Украина, но дека тоа не е изводливо, пренесува CNBC.

Бургер Кинг влезе во Русија преку заедничко вложување со бизнисменот Александар Колобов и со Investment Capital Украина и VTB Capital, подружница на голема руска банка на списокот со санкции. Бургер Кинг поседува 15 отсто од акциите во заедничкото вложување, а ниту еден од партнерите нема мнозински удел.

Претседателот на Бургер Кинг, Дејвид Шир, во отворено писмо до вработените рече дека контактирал со Колобов, кој е одговорен за секојдневните операции и надзор над синџирот руски продажни места, и дека „побарал ресторанот Бургер Кинг во Русија да се затвори“, одби Колобов.

„Дали би сакале веднаш да ги прекинеме сите операции на Бургер Кинг во Русија? Да. Можеме ли да ја спроведеме суспензијата денес? Не“, напиша тој во писмото.

Шир објасни дека „нема правни клаузули кои ни дозволуваат еднострано да го промениме договорот или да дозволиме некој од партнерите едноставно да го напушти или да го поништи целиот договор“.

Тој исто така додаде дека „ниту еден сериозен инвеститор во која било индустрија во светот не би се согласил на долгорочни деловни односи со слаби клаузули за раскинување“.

Шир потсети дека Бургер Кинг минатата недела објави дека ја суспендира сета корпоративна поддршка за своите 800 или повеќе локации на франшиза во Русија, додавајќи дека компанијата го започнала процесот на продажба на својот удел од 15 отсто во заедничкото вложување, но ќе се повлече од сопственоста. одвојте малку време.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…