ПОЕВТИНА ЦЕНА НА НАФТАТА На американскиот пазар потребно е да се издвојат нешто повеќе од 76 долари за барел

Цените на нафтата денеска се лизнаа под 81 долар на меѓународните пазари, сигнализирајќи го скептицизмот на трговците во однос на оценката на водечките производители дека закрепнувањето на побарувачката треба да обезбеди услови за постепено зголемување на понудата следната година.

На лондонскиот пазар цената на барелот за испорака во август беше за 42 центи пониска во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 80,69 долари. Речиси за истото на американскиот пазар порасна и цената на барелот за испорака во јули и се лизна на 76,54 долари.

На почетокот на неделата, трговците се фокусираа на редовниот состанок на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници за производната политика. ОПЕК + ја ограничува понудата од крајот на 2022 година, за вкупно 5,86 милиони барели дневно, што одговара на околу 5,7 отсто од глобалната побарувачка. Во неделата го продолжија за една година, до крајот на 2025 година, договорот со кој се предвидува намалување на понудата за 3,66 милиони барели дневно.

Останатите 2,2 милиони барели дневно ќе бидат исклучени од пазарот до крајот на септември, соопшти групацијата, додавајќи дека планот е етапно да се враќаат до крајот на септември следната година.

– Чекаме намалување на каматните стапки и подобра траекторија на економски раст, што треба да ги замени расфрланите џебови – изјави саудискиот министер за енергетика принцот Абдулазиз бин Салман.

Групацијата очекува побарувачката за нејзината нафта да биде просечно 43,65 милиони барели дневно во втората половина од годината.

Неделниот договор стави мала кочница на цените на почетокот на неделата, бидејќи групата планираше од самиот почеток постепено да ги враќа на пазарот тековно блокираните 2,2 милиони барели дневно, објаснуваат аналитичарите.

Во неочекуван детален план, групацијата најави дека постепено ќе ги враќаат барелите на пазарот, што ќе им отежне да го задржат производството на ниско ниво доколку побарувачката е послаба отколку што проценуваа, предупредува Goldman Sachs.

И аналитичарот Ј.П. Моргана предупредува на фиксни производствени цели.

– За групацијата секако ќе биде предизвик да ја одржи или намали понудата доколку се покаже дека побарувачката не е толку силна како што очекуваа. Сметаме дека нивната силна кохезија треба да овозможи поголема флексибилност, доколку се појави потреба – изјави Крстијан Малек од Ј.П. Моргана.

Одделно, ОПЕК објави дека барел нафта на нејзините членки во петокот паднал за 1,15 долари на 81,93 долари.

Можеби ќе ве интересира...

Германија стана трета по големина економија во светот: Еве што се крие зад економскиот пад на Јапонија

BiznisPRO

Неуспех на ЕУ: Магацини полни со производи кои не можат да се пласираат на пазарот

BiznisPRO

Голем пад на цените на нафтата на светските берзи

BiznisPRO