Германската државна банка продаде 110 милиони акции на Дојче Телеком

ГЕРМАНСКАТА државна банка KfW објави дека продаде 110 милиони акции на Дојче Телеком, а приходите од 2,43 милијарди евра треба да бидат насочени кон зајакнување на капиталот во Дојче Бан и модернизирање на железничката мрежа.

Акциите се продадени по цена од 22,13 евра, а пакетот одговара на сопственички удел во Дојче Телеком од 2,2 отсто, се наведува во соопштението на KfW објавено во понеделникот вечерта. Цената на акциите на Дојче Телеком беше 22,64 евра на крајот од вчерашното тргување на берзата.

Можеби ќе ве интересира...

Масовно повлекување на биткоини од берзата

BiznisPRO

Големо поскапување на дизелот – од утре литро ќе се точи за 102 денари

BiznisPRO

Нови правила за изнајмување стан преку познатата онлајн платформа

BiznisPRO