фото Pixabay

Познатиот синџир повлекува популарен чипс производ: Не го јадете доколку е со овој сериски број

Германскиот малопродажен ланец Lidl во моментов предупредува на потрошувачката на популарни чипови.

Според германските медиуми, чипсот кој се повлекува од полиците на продавниците претставува ризик по здравјето, особено за оние кои страдаат од алергија.

Белгиската компанија NV Snack Food Poco Loco повлече солени чипсови од тортиља низ Германија.

Причината за отповикувањето на производот е тоа што не може да се исклучи дека погодениот производ содржи млеко и затоа не е погоден за луѓе алергични на млечни протеини.

Поточно, повлекувањето се однесува на производи кои ги имаат следните карактеристики:

Снек Ден gesalzene Тортил чипс
Пакување од 300гр
Најдобро пред: 14 декември 2024 година.
Број: 34045 0421

Според производителот, погодениот трговец на мало Lidl веќе го повлече релевантниот производ од продажба низ цела Германија.

Производот не се продавал во сојузните покраини Хамбург, Мекленбург-Западна Померанија, Сар и Шлезвиг-Холштајн.

Потрошувачите можат да го вратат спорниот производ во супермаркетите без потврда. На клиентите ќе им бидат вратени парите што ги потрошиле на наведениот производ.

Можеби ќе ве интересира...

Вредноста на доларот расте втора недела по ред, на еврото падна

BiznisPRO

Џек Ма поддржува бизнис со спакувана храна

BiznisPRO

Најниска од јули 2021 година: Инфлацијата во еврозоната во октомври НАМАЛЕНА ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАЊЕ на аналитичарите

BiznisPRO