Цените на нафтата пааднаа под 82 долари

Цените на нафтата паднаа под 82 долари на меѓународните пазари, како одраз на загриженоста на инвеститорите за кинеската побарувачка и шпекулациите дека американската економија забавува.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше пониска за 58 центи во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 81,50 долари. На американскиот пазар барелот поевтини за 93 центи и се лизна на 77,08 долари.

Трговците се фокусираа на знаците за олеснување на побарувачката во Кина на почетокот на неделата.

Кинескиот увоз на нафта се зголеми во јануари и февруари во споредба со истиот период во 2023 година, но послаб од претходните месеци, покажаа податоците објавени кон крајот на минатата недела, продолжувајќи го трендот на забавување на набавките кај најголемиот светски купувач.

Можеби ќе ве интересира...

ЕВТИН ВО ОКТОМВРИ: Цената на гасот во Европа се уште паѓа

BiznisPRO

Ова е најатрактивната европска земја за странските инвеститори

BiznisPRO

Маск отпушти илјадници вработени на „Твитер“

BiznisPRO