• октомври 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Предупредување од Фејсбук: Активирајте ги овие три поставки што е можно поскоро

Предупредување од Фејсбук: Активирајте ги овие три поставки што е можно поскоро

Ако некое време не сте ги ажурирале безбедносните поставки на Фејсбук, можеби е време да го прегледате вашиот профил. Корисниците на Фејсбук се предупредуваат да активираат три специфични поставки за да ги направат нивните сметки што е можно побезбедни.

Заклучно со јули оваа година, имаше околу 2,9 милијарди корисници на Фејсбук ширум светот, поради што платформата воведе дополнителни безбедносни поставки за да се увери дека милијарди корисници ширум светот се изложени на помал ризик од компромитирање на нивните сметки.

Функцијата наречена „Проверка на безбедноста“ е клучна за да бидете сигурни дека вашите безбедносни поставки се што е можно поотпорни.

Фејсбук објаснува: „Можете да ја користите безбедносната проверка за да ја прегледате и додадете дополнителна безбедност на вашата сметка. Безбедносната проверка моментално е достапна за луѓето кои се најавени на Фејсбук на компјутер или на најновата верзија на апликацијата Фејсбук за Андроид или Фејсбук за ИОС. ”

Потврдата ќе ви помогне да добивате предупредувања кога некој ќе се обиде да се најави на вашата сметка од непрепознатлив компјутер или мобилен телефон. Исто така, ќе ви помогне да научите како најдобро да ја заштитите вашата лозинка и ќе овозможи автентикација во два чекора, што е опционално, но додава поголема безбедност на вашата сметка на Фејсбук.

Промена во три чекори
За да започнете, прво треба да отидете на Фејсбук и да допрете на сликата на вашиот профил (горе десно) за да го најдете менито за поставки (прикажано како мало поле на мобилниот телефон). Изберете Поставки и приватност, потоа Поставки, пред да кликнете Безбедност и најавување или Лозинка и безбедност.

Од тука можете да ги „Проверите вашите важни безбедносни поставки“.

Ако вашата сметка е целосно ажурирана и заштитена, ќе бидете пренасочени на екранот на кој пишува: „Сè е подготвено. Во моментов не се препорачуваат безбедносни активности“.

Меѓутоа, ако сепак треба да ја зголемите вашата безбедност, постојат три области на кои треба да обрнете внимание.

Дали лозинката е доволно едноставна?
Првиот е преглед на лозинка за да бидете сигурни дека вашето најавување е доволно силно и сложено. Потоа ќе имате опција да вклучите „автентикација со два фактори“, која ја потврдува вашата сметка преку текстуална порака или е-пошта. Конечно, „Предупредувања за најавување“ ќе ве извести ако вашата сметка е најавена на друг уред.

„Ќе ви кажеме ако некој се најави на вашата сметка од уред или прелистувач што вообичаено не го користите“, објаснува Фејсбук. Ако тоа се случи, можете да се одјавите од сите непризнаени сесии и да ја смените лозинката што е можно поскоро.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…