Apple го напушта производството на електрични автомобили, се свртува кон вештачка интелигенција

Американскиот технолошки гигант Apple најави дека ќе ги прекине напорите за проектот за производство на електрични автомобили и дека вработените во овој сектор ќе се фокусираат на продуктивни проекти за вештачка интелигенција.

Медиумската компанија Блумберг објави дека таков план објавиле двајца неименувани директори на компанијата и дека објавата изненадила околу 2.000 вработени кои работат на проектот за електричен автомобил.

Истиот извор известува дека менаџерите им рекле на вработените дека проектот ќе биде затворен и дека повеќето од вработените во тимот ќе бидат префрлени во одделот за вештачка интелигенција и дека персоналот ќе се фокусира на продуктивни проекти за вештачка интелигенција, кои се сè поважен приоритет. за Apple.

Можеби ќе ве интересира...

Пред неколку дена Nvidia стана најтргувана акција на Волстрит

BiznisPRO

Најголемиот светски производител на чипови во неволја?

BiznisPRO

Не заборавајте: направете го ова на вашата сметка на Google пред 1 декември за да не ја изгубите

BiznisPRO