„Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 возила од патиштата во Кина

Производителот на електрични возила „Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 автомобили произведени од 2013 година поради проблеми со софтверот и безбедносните појаси, се вели во соопштението на кинескиот пазарен регулатор во петокот.

Производителот на електрични автомобили со седиште во САД повлече 67.698 автомобили Model S и Model X увезени во Кина помеѓу 25 септември 2013 година и 21 ноември 2020 година поради софтверски проблеми кои влијаат на системот за управување со батериите на возилата.

„Тесла“ најави дека ќе го надгради софтверот на повлечените возила.

„Тесла“ повлече и 2.736 увезени автомобили Model 3 произведени во периодот од јануари до ноември 2019 година и 10.127 кинески автомобили од истиот модел.

Можеби ќе ве интересира...

Ќе се преиспитува работењето: Најголемата крипто берза размислува за ЦЕЛОСНО ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД РУСИЈА

Бизнис про

Слабо се трошат автомобилите на Фолксваген – Кинескиот пазар ја кочи познатата марка

Бизнис про

ЧЛЕНКИТЕ НА ЕУ ПОДЕЛЕНИ: Брисел предложи нов сет мерки против поскапувањето на енергијата

Бизнис про