• април 5, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Работниците во Германија очекуваат војната да ги погоди нивните компании

Работниците во Германија очекуваат војната да ги погоди нивните компании

Вработените во Германија очекуваат дека војната што Русија ја започна против Украина ќе влијае на компаниите во кои работат, покажа една анкета.

Во големите приватни компании, повеќето вработени изјавија дека очекуваат негативни последици.

Половина од 2.500 испитаници во приватни компании низ Германија рекле дека рускиот напад врз Украина ќе има последици и врз нивната компанија, според анкетата објавена во понеделникот од Институтот Сивеј за фондацијата Бертелсман.

Иако 37 отсто од учесниците во истражувањето не очекуваат никаков ефект, истражувањето кое било спроведено од 14 до 29 март покажало разлики во зависност од големината на компанијата.

Во помалите компании, со максимум 50 вработени, нешто помалку од 45% од нив велат дека војната ќе ја почувствуваат на работа. 43 отсто имаат различно мислење дека војната нема да влијае.

Во големите компании, истражувањето покажува нешто помрачно расположение. Таму 56 отсто се изјасниле дека се плашат од последиците, додека 31 отсто од вработените имале спротивни очекувања.

Речиси 37 проценти од сите учесници во истражувањето претпоставуваат дека ќе биде неопходно да се реорганизираат односите со клиентите и добавувачите.

Една четвртина од вработените сега велат дека треба да обрнат повеќе внимание на енергетската ефикасност, додека само девет отсто велат дека поради војната треба посилно да се фокусираат на иновациите.

Околу 16 отсто од вработените изјавиле дека во сегашната ситуација одговорноста за демократијата треба да биде обврска на нивните компании.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…