• април 5, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Работниците во Германија очекуваат војната да ги погоди нивните компании

Работниците во Германија очекуваат војната да ги погоди нивните компании

Вработените во Германија очекуваат дека војната што Русија ја започна против Украина ќе влијае на компаниите во кои работат, покажа една анкета.

Во големите приватни компании, повеќето вработени изјавија дека очекуваат негативни последици.

Половина од 2.500 испитаници во приватни компании низ Германија рекле дека рускиот напад врз Украина ќе има последици и врз нивната компанија, според анкетата објавена во понеделникот од Институтот Сивеј за фондацијата Бертелсман.

Иако 37 отсто од учесниците во истражувањето не очекуваат никаков ефект, истражувањето кое било спроведено од 14 до 29 март покажало разлики во зависност од големината на компанијата.

Во помалите компании, со максимум 50 вработени, нешто помалку од 45% од нив велат дека војната ќе ја почувствуваат на работа. 43 отсто имаат различно мислење дека војната нема да влијае.

Во големите компании, истражувањето покажува нешто помрачно расположение. Таму 56 отсто се изјасниле дека се плашат од последиците, додека 31 отсто од вработените имале спротивни очекувања.

Речиси 37 проценти од сите учесници во истражувањето претпоставуваат дека ќе биде неопходно да се реорганизираат односите со клиентите и добавувачите.

Една четвртина од вработените сега велат дека треба да обрнат повеќе внимание на енергетската ефикасност, додека само девет отсто велат дека поради војната треба посилно да се фокусираат на иновациите.

Околу 16 отсто од вработените изјавиле дека во сегашната ситуација одговорноста за демократијата треба да биде обврска на нивните компании.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…