Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк.

Високите цени од над 500 денари за вреќа од 15 килограми ги одвратија граѓаните од пелетите, а печките на пелети се продаваат по ниски цени по македонските огласници.

Според моменталните цени тие се околу 230-250 денари за вреќа, но ретко кој купува, велат продавачите и очекуваат цената допрва да паѓа.

Можеби ќе ве интересира...

Вртоглави цени на горивата во регионот: Кој плаќа за најскап безоловен бензин, а кој за Еуродизел – Македонија е меѓу земјите со најевтини горива

BiznisPRO

Во октомври издадени дозволи за изградба на над 2.000 нови станови

BiznisPRO

Скопје доби регионален Центар за извонредност на стручно образование и зелени иновации

BiznisPRO