Продолжува редовната испорака на руски гас преку Украина

Руската државна компанија „Гаспром“ денеска префрли околу 110 милиони кубни метри гас во Европа, преку украинска територија.

„Гаспром“ испорачува руски гас во транзит низ територијата на Украина во редовен режим, во согласност со барањата на европските потрошувачи – изјави портпаролот на таа компанија Сергеј Купријанов, пренесе агенцијата Интерфакс.

Купријанов изјави дека „Гаспром“ вчера преку територијата на Украина испратил 109,5 милиони кубни метри гас во Западна Европа.

Можеби ќе ве интересира...

Македонските граѓани масовно точат гориво и ги преплавија бензинските откако цената на нафтата на светските берзи значително поскапе

BiznisPRO

Германскиот производител на автомобили ги отпушта сите свои работници

BiznisPRO

Нови правила за изнајмување стан преку познатата онлајн платформа

BiznisPRO