• април 12, 2023
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ПРОГНОЗА НА ММФ: Каматните стапки во големите економии ќе паднат на нивоата пред пандемијата

ПРОГНОЗА НА ММФ: Каматните стапки во големите економии ќе паднат на нивоата пред пандемијата

Се очекува каматните стапки во големите економии да паднат на нивоата пред пандемијата како резултат на ниската продуктивност и стареењето на населението, објави Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека зголемувањето на трошоците за задолжување најверојатно ќе биде привремено откако високата инфлација ќе биде ставена под контрола, објави Би-Би-Си.

Банката на Англија ги зголеми каматните стапки од декември 2021 година, од 0,1 отсто на 4,25 отсто, што доведе до зголемени плаќања за хипотека за многу сопственици на имот.

Централните банки во Велика Британија, САД, Европа и други земји ги зголемија каматните стапки со цел да ги потиснат стапките на раст на цените, односно инфлацијата, па така во Британија инфлацијата е највисока во последните речиси 40 години поради зголемените цени на енергијата и храната.

Во соопштението на ММФ се наведува дека неодамнешните зголемувања на реалните каматни стапки најверојатно ќе бидат привремени.

– Кога инфлацијата ќе се врати под контрола, централните банки на напредните економии најверојатно ќе ја олеснат монетарната политика и ќе ги вратат реалните каматни стапки на нивоата пред пандемијата – се вели во соопштението, но не е прецизирано кога каматните стапки ќе се спуштат на пониски нивоа.

Финансиската институција со седиште во Вашингтон рече дека стареењето на населението ќе биде еден од факторите што веројатно ќе ја намали инфлацијата, бидејќи постарите луѓе имаат тенденција да трошат помалку.

– Износот што го трошите во однос на вашиот приход е најголем кога сте во 20-тите, 30-тите и 40-тите години, често се млади семејства, кога се формираат домаќинства, кога паровите се заедно, тие имаат тенденција да трошат најмногу кога купуваат автомобил или што и да е. , а како што старееш, ја успоруваш потрошувачката – изјави менаџерот на Polar Capital, Џорџ Годбер.

Во соопштението ММФ наведува дека ниската продуктивност, односно мерката колку стоки и услуги се произведени, може да влијае на намалувањето на инфлацијата.

Непосредно пред пандемијата „Ковид-19“, каматната стапка во ОК беше 0,75 отсто, но Банката на Англија ја намали двапати во март 2020 година на 0,1 отсто бидејќи земјата влезе во заклучување поради пандемијата, по што стапката на инфлација се зголеми стабилно во текот на изминатите неколку години и достигна 10,4 проценти во февруари – повеќе од пет пати повеќе од наведената цел на Банката на Англија од 2 проценти.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…