Први на светот го воведуваат овој закон, дали е ова крај за евтината увозна облека

Францускиот парламент во четвртокот поддржа низа мерки кои ќе го направат евтин т.н направи брза мода, особено од кинески масовни производители, помалку привлечна за клиентите.

Гласањето ја прави Франција првата земја во светот „која донесе закони за ограничување на ултра брзата мода“, рече Кристоф Бечу, министер за еколошка транзиција.

Клучните мерки вклучуваат забрана за рекламирање на најевтиниот текстил и еколошка такса за евтини артикли.

Францускиот пазар за облека беше преплавен со евтина увозна облека, додека неколку домашни брендови прогласија банкрот.

Но, главните аргументи изнесени од Хоризонс, партијата сојузничка на претседателот Емануел Макрон, која го поднесе предлог-законот, се еколошки.

„Текстилната индустрија е најзагадувачка“, рече потпретседателката на Horizons, Ен Сесил Виолан, велејќи дека секторот е одговорен за 10 отсто од емисиите на стакленички гасови и е главен загадувач на водите.

Како пример за интензивно модно производство, таа ја издвои кинеската компанија „Шеин“ и нејзините „7.200 нови облеки дневно“.

Франција ќе примени критериуми како што се количината на произведена облека и брзината на промена на новите колекции при одредувањето што претставува брза мода, според усвоениот закон.

По стапувањето во сила на законот, за кој се уште треба да се гласа во Сенатот, прецизните критериуми ќе бидат објавени со указ.

Производителите на брза мода ќе бидат принудени да ги информираат потрошувачите за влијанието на нивното производство врз животната средина.

Дополнителен надоместок поврзан со еколошкиот отпечаток на брзата мода од пет евра по артикал се планира од следната година, кој до 2030 година ќе се зголеми на 10 евра.

Виолан рече дека приходот од надоместокот ќе се користи за субвенционирање на производителите на одржлива облека, што ќе им овозможи полесно да се натпреваруваат на пазарот.

Беше одобрена и мерка за ограничување на брзото модно рекламирање, иако конзервативниот пратеник Антоан Верморел-Маркес истакна дека „забраната за текстилно рекламирање, особено модата, значи крај на модата“.

Не беше прифатена иницијативата на претставниците на левицата и на Зелените во новиот закон да се вклучат минимални казни за производителите кои ги прекршуваат правилата, како и увозни квоти и построги критериуми за работните места во индустријата.

Модата од високата класа е камен-темелник на француската економија благодарение на водечките светски луксузни брендови како Луј Витон, Шанел, Хермес, Диор и Картие.

Но, другите делови од францускиот моден сектор загубија во трката од европските ривали Зара, H&M и од неодамна кинеските гиганти Шеин и Тему.

Можеби ќе ве интересира...

Џабе горна граница, џабе санкции

BiznisPRO

Изгуби вртоглава сума: Руски милијардер не знае како да живее под санкциите

BiznisPRO

Познато е кога ќе бидат исплатени јануарските пензии, а помошта веќе легна на сметките на граѓаните

BiznisPRO