Путин потпиша нов Закон: Се однесува за нафтата, гасот и трошењето на парите од заработката

Рускиот претседател Владимир Путин ја поедностави распределбата на дополнителните буџетски приходи од нафта и гас за приоритетни цели, објави Кремљ.

Путин потпиша закон со кој се поедноставува насоката на дополнителните приходи на буџетот за нафта и гас во 2022 година за приоритетни цели, се прецизира.

Да потсетиме дека, како што беше речено од Думата, веќе се подготвува третиот антисанкционен пакет мерки, а во Владата се водат дискусии, изјави потпретседателот на руската Државна дума, секретар на московскиот регионален филијала на Обединета Русија Петар Толстој.

Можеби ќе ве интересира...

Француската економија во пад од 0,1 отсто: Ноемвриската инфлација се намали повеќе од очекуваното

BiznisPRO

Годишната стапка на инфлација во еврозоната во февруари беше потврдена на 2,6 отсто

BiznisPRO

Биткоинот надмина 64.000 долари, брка рекорд од 2021 година

BiznisPRO