• октомври 30, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Работата од дома добива на интензитет: неколку светски компании им ја нудат и таа опција на вработените

Работата од дома добива на интензитет: неколку светски компании им ја нудат и таа опција на вработените

Со оглед на тоа дека пандемијата е зад нас и дека животот се враќа во нормала, сè уште постои еден голем „проблем“ кој опстојува – работа на далечина. Она што започна како неопходност сега стана стандард, барем за многу компании.

Далечинското работење стана лесно да се организира овие денови, благодарение на технологијата како што е веб-конференциите што беспрекорно го премостува јазот помеѓу домот и канцеларијата.

Ако барате работа од далечина, без разлика дали е целосно од дома или хибридна, добро е да знаете кои работодавци го дозволуваат тоа пред да ја поднесете вашата апликација. Еве неколку компании кои ви дозволуваат да работите од далечина од дома, а неколку што не.

Фејсбук
Во јуни 2021 година, Фејсбук објави дека политиката за работа на далечина, која се сметаше за неопходна за време на пандемијата, се покажала успешна и дека вработените можат да продолжат да работат од дома, под услов нивните работни задачи да бидат компатибилни со овој пристап.

Оние кои ќе одлучат да се упатат во седиштето на компанијата Менло Парк ќе имаат пристап до голем број погодности, како што се берберница, соби за игри, паркинг, хемиско чистење и многу повеќе. Но, ако не сакате да одите на работа, тогаш Facebook е во ред и со тоа.

Ако одлучите да се приклучите на Facebook и да работите од далечина, нема да бидете сами. Марк Цукерберг се обврза да работи на далечина шест месеци во годината.

Амазон
Работната политика на Амазон поради следново: Оние кои не се потребни на работното место, можат слободно да работат од далечина со полно работно време.

Во септември 2022 година, извршниот директор на Амазон, Енди Џеси, рече дека нема планови за враќање во канцеларијата, велејќи: „Навистина не верувам дека ќе се вратиме во канцеларијата“.

Иако Џеси призна дека тимските состаноци можат да бидат попредизвикувачки од видео повиците, компанијата број еден за која се грижи е клиентот.

Мајкрософт
Мајкрософт е шампион на хибридна работа, и тоа со добра причина. Продава пакет софтвер дизајниран да ја олесни комуникацијата помеѓу работниците од далечина, особено платформата за веб-конференции Microsoft Times, која го премости јазот помеѓу домот и канцеларијата за многу работници ширум светот.

Ако сè уште сакате физички да се придружите на технолошкиот гигант, не заборавајте да прашате дали ќе ви биде дозволено да работите од дома од далечина. Компанијата го дозволува тоа, но оние кои сакаат да го направат тоа мора да имаат потпишано одобрение од нивниот менаџер. Погрижете се да го добиете во писмена форма пред да го потпишете тој договор.

Airbnb, компанија за патувања и одмори, му дозволи на својот персонал да работи од далечина. Не мора ни да си дома. Од април 2022 година, компанијата објави дека вработените можат постојано да работат од дома (или во канцеларија, ако сакаат).

Твитер
Пристапот на Твитер за работа на далечина е прилично јасен. Вработените во компанијата се слободни да работат секаде каде што „се чувствуваат најпродуктивни и креативни“. Без разлика дали е дома, во канцеларија или комбинација од двете, се е во ред што се однесува до Twitter.

Вреди да се напомене дека ставовите на Илон Маск за далечинското работење, како што покажува политиката на Тесла, не се толку дарежливи.

Слек
Платформата за пораки Слек објави дека вработените можат постојано да работат од дома од јуни 2020 година, кога пандемијата траеше само неколку месеци и не се гледаше крајот.

Компанијата, исто така, најави дека во иднина ќе бара да вработи повеќе работници од далечина – што е одлична вест за секој што не сака да патува. Извршниот директор Стјуарт Батерфилд неодамна потврди дека компанијата вработила „илјадници луѓе на локации каде што воопшто нема канцеларии“.

ZenDesk
Zendesk тврди дека е една од првите компании што се префрли на целосна далечинска работа за време на пандемијата.

Првично, компанијата планираше вработените да се враќаат во канцеларија два дена во неделата, но откако го сослуша персоналот, Zendesk објави дека станува „дигитална прва“ компанија во јуни 2022 година, со акцент на овозможување на персоналот да биде целосно оддалечен. ако така одлучат.

Dropbox
Dropbox усвои модел што го нарекува „прво виртуелен“. Работата од далечина е норма во компанијата, иако има можности за состаноци лице в лице со тимовите доколку е потребно.

Компанијата се пресели во октомври 2020 година и дури има свој виртуелен прв комплет алатки за секој што бара одговори за тоа како компанијата управува со работа на далечина.

Uber
Природата на бизнис моделот на Uber значи дека огромното мнозинство од оние кои работат за компанијата едноставно нема да можат да работат од далечина. Сепак, оние кои имаат канцелариски улоги во фирмата се слободни да работат на далечина половина од времето.

Компанијата вели дека сè уште верува во личен контакт, па оние кои бараат целосно далечна позиција најверојатно ќе бидат разочарани. Сепак, оние кои се посреќни кога работат во канцеларија со скратено работно време може да ја ценат хибридната политика на компанијата, каде што вработените можат да изберат да работат во канцеларија пет дена во неделата.

Зум
Ако само некој би можел да ја направи политиката за далечина навистина факна

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…