• март 16, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Рехабилитацијата на пистата на скопскиот аеродром почнува на 28 март и ќе трае 50 дена

Рехабилитацијата на пистата на скопскиот аеродром почнува на 28 март и ќе трае 50 дена

Како дел од инвестицискиот план за проширување и реновирање на македонските аеродроми, почнувајќи од 28 март до 16 мај годинава, во период од 50 дена, „ТАВ Македонија“ ќе врши рехабилитација на пистата на Меѓународниот аеродром „Скопје“.

Од компанијата информираат дека за оваа цел авиосообраќајот на Меѓународниот аеродром „Скопје“ во текот на тој период ќе се одвива од 17 часот попладне до 9 часот наутро, секој ден.

Градежните работи за рехабилитацијата ќе се изведуваат без затворање на аеродромот и со минимално влијание врз авиосообраќајот.

„Рехабилитацијата на пистата значи дека практично ќе го обновиме горниот слој на асфалтот на пистата, па затоа во текот на овој период, меѓу 9 и 17 часот, од 28 март до 16 мај, на пистата ќе се изведуваат градежни работи. Секој ден во споменатиот временски период ќе се рехабилитира дел од вкупната должина на полетно-слетната патека, со цел аеродромот да остане оперативен, односно да можеме нормално да ги опслужуваме летовите во текот на преостанатиот период од денот. Би сакал да го нагласам следново: скопскиот аеродром нема да биде затворен за време на рехабилитацијата на пистата. Аеродромот ќе биде отворен за патници 24/7, како и секогаш. Како и во текот на целиот период за време на ковид-пандемијата, ги советуваме патниците да пристигнуваат на аеродромот 3-4 часа пред закажаното време на нивниот лет, подготвени со потребните документи за патување во однос на Ковид-19, во консултација со авиокомпанијата со која патуваат и со амбасадата на странската земја каде што ќе патуваат“, вели генералниот директор на ‘ТАВ Македонија’“, Метин Батак.

Пистата на Меѓународниот аеродром „Скопје“ е долга 2.950 метри и широка 45 метри. Последната реконструкција на пистата на скопскиот аеродром е направена во 1996 година кога градежните работи се изведувале во поголема длабочина на асфалтот за разлика од сега кога само горниот, површински слој од асфалтот, ќе се рехабилитира. Тогаш аеродромот бил затворен 2 и пол месеца, а целокупниот сообраќај бил префрлен на охридскиот аеродром.

„ТАВ Македонија“ ги советува патниците редовно да ги следат и проверуваат веб-страниците на авиокомпаниите со цел да ги видат најновите ажурирања за летовите за нивната сакана дестинација од Меѓународниот аеродром „Скопје“ во периодот од 28 март до 16 мај 2022 година.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…