Утре нова цена на горивата во Македонија

Утре Регулаторната Комисија за Енергетика ќе оддржи редовен состанок на кој ќе бидат утврдени цените на горивата кои ќе важат од утре на полноќ.

Изминатава недела цената на нафтените деривати значително се намали, па така сега Брент се продава за 104 долари по барел, а ВТИ Круд се продава за 99 долари по барел, што значи дека утре може да очекуваме позначително намалување на бензинот и дизелот во Македонија.

Во моментов горивата се точат по следните цени:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 83,50 (денари/литар) – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 85,50 (денари/литар) – Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 83,50 (денари/литар) – Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 79,50 (денари/литар) – Мазут М-1 НС – 56,130 (денари/килограм)

Одлуката за новите цени ќе биде позната утре напладне.

Можеби ќе ве интересира...

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

Бизнис про

Изминатото деноноќие произведени се 15.179 MWh електрична енергија и целосно се задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Бизнис про

Азески на средба со амбасадорот на Австралија Данијел Емери

Бизнис про