Рекордна стапка на инфлација во Германија

Инфлацијата во Германија во март достигна рекордни 7,3 отсто, што е највисоко ниво од обединувањето, покажува првата проценка на заводот за статистика, а владините економски советници предупредија на значителен ризик од рецесија поради руската инвазија на Украина.

Во февруари потрошувачките цени се зголемија за 5,1 отсто на годишно ниво.

Цените на енергијата за домаќинствата и моторните горива скокнаа за 39,5 отсто во март во споредба со истиот месец минатата година.

Пораснале и цените на храната, за 6,2 отсто во однос на истиот месец лани, покажуваат првите проценки на германските статистичари.

Можеби ќе ве интересира...

ТРАНСПОРТОТ ОД АЗИЈА ДО ЕВРОПА: 400 отсто поскап поради нападот во Црвеното Море

BiznisPRO

„Имаат пари, но немаат пристап“: ММФ предвидува длабока рецесија во Русија поради санкциите

BiznisPRO

На Германија ќе ѝ требаат три години за да стане независна од рускиот гас

BiznisPRO