• март 14, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Рекордни цени и инфлација: Белгијците не можат да издвојат пари за основните потреби

Рекордни цени и инфлација: Белгијците не можат да издвојат пари за основните потреби

Цената на енергенсите во Белгија во првите месеци од годинава го достигнува својот максимум, а последиците од тоа се прелеваат во инфлацијата и животниот стандард на граѓаните.

Во ситуација кога земјаta има најниска стапка на економски раст во ЕУ, а инфлација од 8 отсто од февруари не е забележана од 1983 година, голем број граѓани се жалат дека не можат да издвојат пари за основните потреби, особено за сметките за парно.
Скокот на цените во Белгија е забележлив уште од септември минатата година, а беше забрзан поради војната во Украина и максималните цени на енергенсите на светските берзи.

Бензинска во Германија / фото Pixabay

За само еден месец во Белгија дизелот поскапе за 50 центи по литар и ја проби психолошката граница од две евра и достигна 2,23 евра за литар дизел.

Во исто време, цената на гасот во Белгија скокна на речиси 2 евра за литар (1,97), што е второ поскапување годинава од првичната количина од 1,59 од декември 2021 година.

Цените на керозинот, кој се користи и за греење, од 1 март поскапеа над 1 евро за литар и со помали осцилации се движат од 1,1 до 1,4 евро за литар.

Скокот на цените на енергијата доведе до зголемени сметки за парно, па се проценува дека просечното домаќинство во Белгија, по сегашните цени, треба да плаќа просечна сметка за гас од 3.700 евра годишно наспроти 2.500 евра лани.

Скокот на парното доведе до ситуација над милион корисници во последната година да побараат продолжување на плаќањата, односно плаќање на сметките за парно на рати.

Според сегашните цени, годишната сметка за струја во Белгија би била во просек 1.800 евра или 500 евра повеќе од лани.
За да им помогне на граѓаните со помали примања, државата ги прошири таканаречените социјални тарифи за парно, кои се и до 4 пати пониски од стандардните.

Од 1 март до 1 јули даноците за струја во Белгија ќе бидат намалени од 21% на 6%, а граѓаните ќе добијат 100 евра еднократна помош.
Цените на енергијата неизбежно се рефлектираа во зголемувањето на цените на храната и недвижностите во Белгија.

Просечните цени во белгиските супермаркети пораснаа меѓу 3 и 5 отсто во последните неколку месеци, додека цената на кавдартот скокна за 11,8 отсто.

Она што најмногу ги загрижува Белгијците е дека ова не е крајот и дека цените ќе продолжат да растат во наредниот период.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…