Ресурсите се фокусираат на вештачката интелигенција: Компаниите укинаа 34.000 работни места оваа година

Технолошките компании укинаа 34.000 работни места оваа година бидејќи ја реорганизираа својата работна сила за да инвестираат во нови области како што е генеративната вештачка интелигенција.

„Мајкрософт“, „Снеп“, „Ибеј“ и „Пејпал“ елиминираа стотици, па дури и илјадници позиции од почетокот на јануари, според веб-страницата „Лејофс“, која го следи падот во индустријата.

138 технолошки компании се приклучија на трендот на отпуштања оваа година.

Загубите, сепак, се помали отколку на почетокот на 2023 година, кога големите технолошки групи, вклучувајќи ги Мета, Амазон и Мајкрософт, намалија голем број позиции по прекумерното вработување за време на пандемијата.

Минатата година во технолошкиот сектор беа укинати 263.000 работни места, покажуваат податоците на „Лејофс“ цитирани од „Фајненшл тајмс“.

– Технолошките компании ја оценија својата работна сила и заклучија дека ако имаат помали организации со кои би можеле да се занимаваат, би можеле да направат уште повеќе – вели аналитичарот Џефри Брент Тил за „Фајненшл тајмс“ и додава дека отпуштањата ќе продолжат и можеби ќе продолжат.

Вонреден професор по менаџмент Даниел Кеум вели дека компаниите ги преоценуваат нивните приоритетни области за инвестирање и го намалуваат бројот на позиции во скапите одделенија, наведувајќи го примерот на платформата за видео стриминг на Амазон, Твич, која укина стотици работни места оваа година.

„Амазон“, „Мајкрософт“, „Мета“, „Алфабет“ и сервисот за стриминг на музика „Спотифај“ се компаниите кои најавија планови да постигнат ваков биланс оваа година, пренесува „Раша тудеј“.

Можеби ќе ве интересира...

Најголеми неделни загуби оваа година: несигурен пазар на криптовалути, биткоинот значително падна

BiznisPRO

Ангеловска-Бежоска: Приоритет на монетарната политика и натаму е одржувањето на стабилноста

BiznisPRO

Дојче банк објави дека ќе укине 3.500 работни места

BiznisPRO