• март 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

СЀ ПОМАЛКУ ЗАЛИХИ: САД воведоа ембарго за руска нафта и енергенси

СЀ ПОМАЛКУ ЗАЛИХИ: САД воведоа ембарго за руска нафта и енергенси

Залихите на нафта во САД се намалуваат – Одлуката на американскиот претседател Џозеф Бајден да пласира нафта од резервите доведе до брзо трошење на националните залихи.

САД со тој потег успеаја да ја намалат цената од 140 на 100 долари за барел, но тоа беше платено со исцрпување на резервите.

Во исто време, цената на бензинот не се промени и остана блиску до новиот рекорд, кој се ажурираше три дена по ред и го надмина доларот за литар.

Цената падна за само неколку центи на 4.289 за галон (3.785 литри), соопшти Американското здружение на сопственици на автомобили, пресметувајќи ја просечната вредност на динамична основа со информации за цената на 140.000 бензински пумпи во САД.

Не беше можно да се спушти инфлацијата, која ќе продолжи да расте во САД во првата половина од годината и ќе биде двоцифрена, покажуваат показателите на американската централна банка.

Резервното масло се продава се повеќе, а резервите секоја година се помалку се надополнуваат и обновуваат.

Соединетите Американски Држави воведоа ембарго за купување руска нафта за нивниот пазар, а таа учествуваше со релативно скромни три отсто од вкупниот увоз.

Во текот на изминатите четири недели, увозот на сурова нафта во САД изнесуваше во просек 6,3 милиони барели дневно, што е за 15,7 отсто повеќе од истиот период минатата година.

Од мај залихите паднаа за 60 милиони барели, а до јуни ќе паднат за уште 30 милиони и ќе го достигнат најниското ниво од 1989 година.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…