• март 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

СЀ ПОМАЛКУ ЗАЛИХИ: САД воведоа ембарго за руска нафта и енергенси

СЀ ПОМАЛКУ ЗАЛИХИ: САД воведоа ембарго за руска нафта и енергенси

Залихите на нафта во САД се намалуваат – Одлуката на американскиот претседател Џозеф Бајден да пласира нафта од резервите доведе до брзо трошење на националните залихи.

САД со тој потег успеаја да ја намалат цената од 140 на 100 долари за барел, но тоа беше платено со исцрпување на резервите.

Во исто време, цената на бензинот не се промени и остана блиску до новиот рекорд, кој се ажурираше три дена по ред и го надмина доларот за литар.

Цената падна за само неколку центи на 4.289 за галон (3.785 литри), соопшти Американското здружение на сопственици на автомобили, пресметувајќи ја просечната вредност на динамична основа со информации за цената на 140.000 бензински пумпи во САД.

Не беше можно да се спушти инфлацијата, која ќе продолжи да расте во САД во првата половина од годината и ќе биде двоцифрена, покажуваат показателите на американската централна банка.

Резервното масло се продава се повеќе, а резервите секоја година се помалку се надополнуваат и обновуваат.

Соединетите Американски Држави воведоа ембарго за купување руска нафта за нивниот пазар, а таа учествуваше со релативно скромни три отсто од вкупниот увоз.

Во текот на изминатите четири недели, увозот на сурова нафта во САД изнесуваше во просек 6,3 милиони барели дневно, што е за 15,7 отсто повеќе од истиот период минатата година.

Од мај залихите паднаа за 60 милиони барели, а до јуни ќе паднат за уште 30 милиони и ќе го достигнат најниското ниво од 1989 година.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…