фото: mgmotor.eu

Саем за автомобили: Ова е автомобил на годината за 2024 година

На овогодинешниот саем за автомобили во Белград доминираа електричните модели, а меѓу нив особено се истакна еден од кинеското производство.

Имено, MG4 е прогласен за автомобил на годината, одлучи жирито на Здружението на автомобилски новинари на Србија (ААНС).

Меѓу финалистите за изборот за автомобил на годината се најде Toyota C-HR, која заврши на второто место со само еден поен зад MG, потоа Nissan X-Trail и Volkswagen ID7 го поделија третото место, додека Hyundai Kona беше на петтото место.

„MG4 се истакна благодарение на пристапната цена, одличната приспособливост на градското возење, економичноста и доверливоста, со што докажа дека врвната технологија не е единствениот фактор што ја одредува вредноста на автомобилот на пазарот.

Станува збор за модел кој е еден од најевтините електрични автомобили во својата класа во Србија, а за време на продажната кампања на саемот неговата почетна цена беше 30.990 евра“, се наведува во соопштението на Саемот.

Можеби ќе ве интересира...

НЕДЕЛА НА БЕСОТ: Земјоделците го прекинаа производството на Фолксваген

BiznisPRO

VW отпушта работници за да им конкурира на Кинезите

BiznisPRO

Државата дели субвенции: Секој што ќе купи поново возило во Србија ќе добие до 2100 евра, зошто ваква мерка не се применува и кај нас?

BiznisPRO