Швајцарскиот франк падна

Швајцарскиот франк падна на ненадејната најава за заминување на претседателот на централната банка.

Швајцарската централна банка во петокот предизвика изненадување, објавувајќи дека нејзиниот претседател Томас Џордан, кој во текот на 12-те години на чело на институцијата управуваше со бројни кризи, ќе си замине во септември, а неочекуваната одлука предизвика пад на швајцарскиот франк.

Џордан (61), поранешен универзитетски професор, е на чело на банката од 2012 година, за време на превирањата на пазарите на пари што ја принудија Швајцарската национална банка (SNB) да се откаже од минималниот девизен курс во однос на еврото, кризата „Ковид-19“ дека се потребни тешки интервенции за да се спречи колапсот на економијата и поновата криза на Credit Suisse, која беше на работ на банкрот во март 2023 година.

Советот и генералниот менаџмент на банката во соопштението изјавија дека длабоко жалат за неговото заминување и му благодарат за неговиот „исклучителен ангажман“ без да дадат никакви индикации за неговиот наследник.

„На мојата одлука на никаков начин не влијаеше кризата на Credit Suisse“, рече Џордан на прес-конференција во Цирих.

Шефот на швајцарското тело за надзор на пазарот Финма поднесе оставка пет месеци по одлуката за спојување на Credit Suisse со конкурентската швајцарска банка UBS, наведувајќи здравствени причини.

Џордан рече дека неговото здравје нема влијание врз неговата одлука, тој само рече дека е добро време да се пензионира.

„Повторно имаме ценовна и финансиска стабилност и тоа влијаеше на мојата одлука“, рече тој.

Од јуни 2023 година, инфлацијата во Швајцарија повторно падна под два отсто, што е целта на швајцарската централна банка, а во јануари падна на 1,3 отсто.

Најавата за заминување на директорот предизвика пад на вредноста на швајцарскиот франк за 0,21 отсто, а тој во 17 часот се тргуваше по 0,9579 франци за евро.

Можеби ќе ве интересира...

Оваа земја се очекува да има најбрз раст на богатството во светот: Еве како стигнале до таму

BiznisPRO

Трамп сега е побогат од Сорос

BiznisPRO

Германски министер за економија: Снабдувањето со гас за следната зима не е целосно обезбедено

BiznisPRO