• март 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Сите албански градови ги гаснат светлата

Сите албански градови ги гаснат светлата

Албанија им нареди на сите градови да го исклучат осветлувањето на јавните згради и улици, поради енергетската криза предизвикана од сушата и поскапувањето на струјата.

Албанската државна електроенергетска компанија КЕШ затвори 11 од 13 турбини во хидроцентралите во неделата поради недостиг на вода во резервоарите, принудувајќи ја земјата да ги покрие најголем дел од потребите за електрична енергија со увоз.

Албанија се обидува да го диверзифицира своето производство на електрична енергија со издавање градежни дозволи за соларни и ветерни компании за да ја намали нејзината целосна зависност од хидроенергијата. Земјата, која има 2,8 милиони жители, нема инсталирано производство на електрична енергија од фосилни горива.

Како и другите европски земји, Албанија се соочува со енергетска криза од минатата година, кога цените пораснаа и до пет пати.

Целото домашно производство на струја во Албанија зависи од хидроенергијата, а отсуството на врнежи во последните месеци, со прекумерната потрошувачка на нејзините резерви на вода, ја влоши и онака лошата состојба.

Нападот на Русија врз Украина дополнително ги поттикна цените на енергијата, а владата во Тирана предупредува дека цените би можеле да скокнат до 1.000 евра за MWh.

„Дожд нема да има во следните две недели и работите само се влошуваат, поради што мораме да се потпреме на увоз. Од денеска увозот ќе биде поголем од домашното производство на струја, а во моментов имаме само два агрегати. работи на каскадата на Дрим“, рече во видео пораката министерката за енергетика Белинда Балуку.

Албанската електроенергетска компанија КЕШ објави дека резервите на вода во нејзините три акумулации на реката Дрим се само 315 GWh, што е повеќе од 1.230 GWh минатата година.

Слична е состојбата и во другите помали приватни хидроцентрали кои учествуваат со околу 40 отсто во производството на електрична енергија.

Владата рече дека ќе мора да плати околу 550 милиони евра (607 милиони американски долари) за увоз на енергија, но некои експерти велат дека сумата може да достигне и до 1 милијарда евра.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…