Скокна цената на месото: Аргентина го прекина извозот на говедско месо на 15 дена

Аргентинската влада денеска на 15 дена го прекина извозот на говедско месо, со цел да ги стабилизира цените на домашниот пазар.

Мерката е донесена во пресрет на договор за цените со конзорциумот на производители, а без договор нема да има дозволи за извоз.

Аргентинскиот пезос падна за повеќе од 20 отсто во понеделникот по резултатите од прелиминарните избори, на кои победи екстремно десничарскиот политичар и економист Хавиер Мајли.

Цената на говедското месо скокна за 20 до 30 отсто.

Ова не е првпат аргентинските власти да прибегнуваат кон прекин на извозот на месо со цел да ги регулираат цените на домашниот пазар, пренесува ТВ каналот ТН.

Слична одлука беше спроведена и пролетта 2021 година поради континуираното зголемување на цените.

Можеби ќе ве интересира...

Жителите на Британија може да останат без алкохол за Божиќ

Бизнис про

ЕУ ја намали прогнозата за економски раст, очекувајќи рецесија во еврозоната

Бизнис про

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО СВЕТОТ Цените на горивата вртоглаво пораснаа, недостиг на шеќер во Русија, Германија без тоалетна хартија

Бизнис про