Слабо се трошат автомобилите на Фолксваген – Кинескиот пазар ја кочи познатата марка

Новите автомобили на Фолксваген сè уште слабо се продаваат.

Компанијата во јули испорача 773.000 возила, што е само 6,6 отсто повеќе од истиот, многу лош месец минатата година.

Навистина, во првата половина од оваа година растот беше 12,8 отсто, но поради големиот заостаток на нарачки од 2022 година, објави во петокот VW.

Компанијата имаше значителен раст во Западна Европа, каде продаде 274.500 возила, 21,4 отсто повеќе од пред една година. Спротивно на тоа, продажбата на важниот кинески пазар продолжи да опаѓа. Со 260.400 возила, 10,2 отсто помалку отколку во јули 2022 година.

Посебно раст забележаа брендовите Audi, Škoda и Seat/Cupra: 14,7 отсто, 17,4 отсто и 45,7 отсто.

Основната марка VW, пак, имаше пад од 0,9 отсто.

Порше беше изненадувачки слаб. По значителното зголемување во првата половина од годината, испораките во јули паднаа за 7,2 отсто.

Извршниот директор на Volkswagen, Оливер Блуме, веќе ја намали својата цел на продажба за целата година на крајот на јули поради тековното забавување.

Наместо претходно целните 9,5 милиони возила, тој сега очекува да испорача само девет до 9,5 милиони автомобили до крајот на годината.

Можеби ќе ве интересира...

Рускиот напад веднаш ја намали вредноста на биткоинот за осум проценти

Бизнис про

„Мерцедес“ ја напушта Русија

Бизнис про

Катар до ЕУ – Не сме во можност во моментов да ве снабдуваме со гас: 80 отсто е за азиските клиенти, нема доволно за Европа

Бизнис про