• март 15, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Со 250 милиони денари во интервентниот фонд ќе им се помага на земјоделците

Со 250 милиони денари во интервентниот фонд ќе им се помага на земјоделците

Со 250 милиони денари во интерветниот фонд ќе им се помага на земјоделците да ги намалат производствените трошоци во услови кога се зголемени цените на репроматеријалите и намалени откупните цени. Програмата за интервентен фонд е усвоена денеска на владина седница, а се носи за првпат.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вечерва во изјава за медиумите појасни дека се работи за средства кои се надвор од Програмата за субвенции со што ќе им се помогне на земјоделците во оваа тешка економска криза со која се соочува целиот свет.

– Во овој тежок период, Владата и Министерството ги насочија сите ресурси кон справување со кризата. Продолжуваме со разовори со сите останати засегнати страни да ги решаваме проблемите и да наоѓаме пласман на земјоделските производи, рече Николовски.

Дел од средствата во интерветниот фонд се наменети за набавка на вештачко ѓубриво за производство на пченица и јачмен, а дел за одгледувачите на јагниња и свињи. Земјоделците ќе можат да аплицираат од 1 мај годинава, а исплатата ќе биде побрза, односно, според министерот Николовски, ќе треба да се реализира до 30 јуни годинава.

За набавка на вештачко ѓубриво за производство на пченица и јачмен предвидени се 120 милиони денари или околу два милиони евра.

– Според анализите што ги направивме во претходниот период, неопходно и најитно е потребно да дадеме поддршка во делот на набавката на вештачко ѓубриво. Земјоделците ќе добијат по два ипол илјади денари по хектар за направен трошок за набавени вештачки ѓубрива за количини од најмалку 200 килограми по хектар, појасни Николовски.

Сточарите, пак, ќе добијат по 400 денари за предадено јагне во регистрирани кланици и по 1.500 денари за свињи. За оваа намена се очекува да бидат исплатени околу два милиони евра.

Во однос на залихите со пченица, пченка и јаглен, Николовски информираше дека има од 45 до 50 илјади тони пченица, околу 10 илјади тони пченка и околу 9 илјади тони јачмен. Додаде дека има зголемено производство и зголемени залихи кај млиновите.

– Будно ја следиме состојбата. Граѓаните треба да бидат спокојни, порача Николовски.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…