• март 15, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Со 250 милиони денари во интервентниот фонд ќе им се помага на земјоделците

Со 250 милиони денари во интервентниот фонд ќе им се помага на земјоделците

Со 250 милиони денари во интерветниот фонд ќе им се помага на земјоделците да ги намалат производствените трошоци во услови кога се зголемени цените на репроматеријалите и намалени откупните цени. Програмата за интервентен фонд е усвоена денеска на владина седница, а се носи за првпат.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вечерва во изјава за медиумите појасни дека се работи за средства кои се надвор од Програмата за субвенции со што ќе им се помогне на земјоделците во оваа тешка економска криза со која се соочува целиот свет.

– Во овој тежок период, Владата и Министерството ги насочија сите ресурси кон справување со кризата. Продолжуваме со разовори со сите останати засегнати страни да ги решаваме проблемите и да наоѓаме пласман на земјоделските производи, рече Николовски.

Дел од средствата во интерветниот фонд се наменети за набавка на вештачко ѓубриво за производство на пченица и јачмен, а дел за одгледувачите на јагниња и свињи. Земјоделците ќе можат да аплицираат од 1 мај годинава, а исплатата ќе биде побрза, односно, според министерот Николовски, ќе треба да се реализира до 30 јуни годинава.

За набавка на вештачко ѓубриво за производство на пченица и јачмен предвидени се 120 милиони денари или околу два милиони евра.

– Според анализите што ги направивме во претходниот период, неопходно и најитно е потребно да дадеме поддршка во делот на набавката на вештачко ѓубриво. Земјоделците ќе добијат по два ипол илјади денари по хектар за направен трошок за набавени вештачки ѓубрива за количини од најмалку 200 килограми по хектар, појасни Николовски.

Сточарите, пак, ќе добијат по 400 денари за предадено јагне во регистрирани кланици и по 1.500 денари за свињи. За оваа намена се очекува да бидат исплатени околу два милиони евра.

Во однос на залихите со пченица, пченка и јаглен, Николовски информираше дека има од 45 до 50 илјади тони пченица, околу 10 илјади тони пченка и околу 9 илјади тони јачмен. Додаде дека има зголемено производство и зголемени залихи кај млиновите.

– Будно ја следиме состојбата. Граѓаните треба да бидат спокојни, порача Николовски.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…