Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки.

По 3.000 денари секој месец.

Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари.

„Оние пензионери со пензија од 16.000 до 19.000 денари добиваат по 1.500 денари месечно односно 7.500 денари. Исплатата започнува во декември, со цел зимските месеци да поминат со повеќе пари во семејните буџети. Со овие мерки опфатени се над 187.000 пензионери.

Новите мерки беа потврдени од Владата минатата недела.

Можеби ќе ве интересира...

Ги надмина очекувањата на Волстрит: „Џенерал моторс“ во четвртиот квартал од 2023 година приход од 42,98 милијарди долари

BiznisPRO

РКЕ со нова одлука: Од полноќ нови цени на горивата

BiznisPRO

Почнуваат градежните работи на Коридор VIII: Железничка делница Куманово-Бељаковце-Крива Паланка

BiznisPRO