Српски Телеком влегува на македонскиот пазар и со телефонски услуги и со сателитска ТВ

Телеком Србија, државната српска комуникациска компанија најави дека за една недела стартува со деловни активности на македонскиот пазар. Плановите им се догодина да почнат и со телефонски услуги во Македонија.

-На 16-ти ноември ја отвораме првото претставништво во Северна Македонија. Почнуваме со сателитска телевизија. Во март или во април наредната година планираме да почнеме и со мобилна телефонија. Телеком благодарение на партнерството со Водафон дополнително ќе се шири, изјави Владимир Лучиќ генералниот директор на Телеком Србија.

За претходната година Телеком Србија ќе подели дивиденда во вредност од 4,16 милијарди долари односно околу 35,78 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира...

Овие занимања се најбарани во Германија

BiznisPRO

Значително поскапување на горивата: Бензинот достигна 84 денари, дизелот 75,50 за литар

BiznisPRO

Исплатени 5234 пчелари со вкупна финансиска поддршка од 157.3 милиони денари

BiznisPRO