• ноември 6, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Светските цени на храната главно стабилни: Житарките поскапеа за 3 отсто на месечно ниво

Светските цени на храната главно стабилни: Житарките поскапеа за 3 отсто на месечно ниво

Светските цени на храната останаа главно стабилни во октомври, со зголемувањето на цените на житариците повеќе од компензирани со падот на другите основни производи, покажа новиот извештај на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).

Референтниот индекс на цените на храната на ФАО, кој ги следи месечните промени на цените за пет прехранбени производи со кои се тргува на глобално ниво, во октомври изнесуваше во просек 135,9 поени, маргинално под нивото во септември.

Споредено со рекордното ниво забележано во март 2022 година, меѓународните цени на храната се пониски за 14,9 отсто, додека во однос на октомври минатата година се повисоки за 2,0 отсто, се наведува во извештајот објавен на веб-страницата на ФАО.

Цените на житата се зголемија за 3 отсто на месечно ниво. Пченицата поскапе за 3,2 отсто, главно поради неизвесноста околу Црноморската иницијатива за жито и надолните ревизии на американските залихи.

Меѓународните цени на грубото жито зајакнаа за 3,5 отсто од септември, при што цените на пченката дополнително се зголемија поради намалените производствени изгледи во САД и Европската унија, условите за суво сеење во Аргентина и неизвесноста околу извозот од Украина. Светските цени на оризот пораснаа за 1,0 отсто.

Растителните масла поевтинија за 1,6 отсто во октомври и за речиси 20 отсто во однос на ланскиот октомври. Падот на цените на маслото од палма, соја и репка повеќе од компензира за растот на сончогледовото масло.

Меѓународните цени на млечните производи паднаа во октомври за 1,7 отсто во однос на септември, поради пониските од очекуваните купувања од Кина, слабата глобална побарувачка за увоз и слабеењето на еврото во однос на американскиот долар.

Цените на месото исто така потонаа за 1,4 отсто во октомври во однос на претходниот месец, при што меѓународните цени на овчо, свинско, говедско и живина паднаа главно поради намалената глобална побарувачка за увоз и зголемената извозна понуда.

Октомвриските цени на шеќерот на глобалните пазари се лизнаа за 0,6 отсто, под влијание на подобрените изгледи за производство во Индија. Повисоките цени на шеќерот беа ограничени од фактори како што се дождовите што го попречуваат напредокот на жетвата во Бразил, силната побарувачка за увоз од Индонезија и Кина и зголемените цени на етанолот во Бразил.

Во посебен извештај за понудата и побарувачката на житни култури, ФАО ја намали својата прогноза за светското производство на житни култури во 2022 година на 2.764 милиони тони, што е пад од 1,8 отсто во споредба со производството во 2021 година.

Додека глобалното производство на пченица во 2022 година сега се проценува на 783,8 милиони тони, производството на крупно зрно на сите времиња се очекува да падне за 2,8 отсто на 1.467 милиони тони.

Светското производство на ориз, исто така, се предвидува на 512,6 милиони тони, што е намалување за 2,4 отсто од врвот во 2021 година, но сепак во голема мерка е во согласност со просечната култура.

Што се однесува до глобалната потрошувачка на житни култури во 2022/2023 година, ФАО прогнозира дека таа ќе падне на 2.778 милиони тони или за 0,7 отсто во однос на нивото во 2021/22 година. Исто така, се проценува дека светските залихи на житарки на крајот на сезоната 2023 година ќе бидат за 2,0 отсто помалку во однос на почетното ниво и ќе изнесуваат 841 милион тони.

Врз основа на овие прогнози, се проценува дека односот на светските резерви на жито кон потрошувачката ќе се намали на 29,4 отсто во сезоната 2022/23. со 30,9 отсто во претходната година.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…