• март 29, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Вредноста на берзата на Тесла порасна за 84 милијарди долари

Вредноста на берзата на Тесла порасна за 84 милијарди долари

Берзанската вредност на автомобилскиот гигант Tesla Inc. се зголеми за околу 84 милијарди долари претходно оваа недела.

Тоа е повеќе од вкупната пазарна капитализација на Ford.

Ова вртоглаво зголемување на вредноста дојде откако производителот на електрични возила објави дека е планирана уште една акција за поделба за околу две години.

Ваквите поделби во вредноста на акциите на големите компании неодамна се вратија во центарот на вниманието, откако Amazon.com претходно овој месец објави дека ќе ги подели своите акции во сооднос 20 спрема 1.

Тогаш технолошкиот гигант Alphabet го претстави својот план, а целта на компаниите беше да ги направат своите големи акции попривлечни за помалите инвеститори, пишува Bloomberg.

Производителот на автомобили е најголемиот победник во овогодинешниот NISE FANG + индекс. Во понеделникот акциите на Tesla пораснаа за осум отсто, на 1.091,84 долари, што е највисоко ниво од 12 јануари, пишува Biznis.rs.

Последен пат кога автомобилскиот гигант ги подели своите акции беше во август 2020 година, вредноста на акциите забележа неверојатен годишен раст од неверојатни 743 проценти. Поделбата често се наведува како една од причините што довеле до зголемување.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…