• јуни 6, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Светските цени на храната паѓаат… со неколку исклучоци

Светските цени на храната паѓаат… со неколку исклучоци

Светските цени на храната паѓаат втор месец по ред во мај, во услови на олеснување од падот на цените на растителното масло, според Организацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО). Глобалниот индекс на цените на храната на ФАО падна за 0,6% во мај во однос на еден месец претходно. Во април падот беше 0,8%. Индексот ја мери месечната промена на просечните цени на месото, млечните производи, житариците, растителните масла и шеќерот.

Сепак, индексот остана блиску до рекордните нивоа во март, поради настаните околу војната меѓу Русија и Украина, кои продолжуваат да ја повредуваат светската трговија. Индексот достигна највисока точка во март 2011 година.

Во текот на изминатите неколку години, цените на храната драстично се зголемија поради недостигот на синџирот на снабдување предизвикан од пандемијата, лошите временски услови и, од неодамна, забраните за извоз и тековната војна во Украина.

Падот на цените на растителното масло се должи на тоа што Индонезија ја укина својата кратка забрана за извоз на палмово масло минатиот месец, која беше воведена кон крајот на април. Забраната дојде поради кризата во глобалните резерви на растително масло среде војната во Украина, која пред војната беше најголемиот извозник на сончогледово масло.

Цените на млечните производи паднаа и поради блокадата во Кина, која ја намали побарувачката, но цените на месото и пченицата продолжуваат да растат поради војната меѓу Русија и Украина. Генерално, цените на месото се зголемија за време на пандемијата поради тешкотиите во синџирот на снабдување, континуираниот недостиг на работна сила и повисоките трошоци за ѓубрива и гориво.

Од сите индекси, најмногу поскапеа житариците во мај. По инвазијата на Украина во февруари, цените на пченицата се зголемија поради намалените производствени изгледи во Украина и Русија, иако цените остануваат под рекордното ниво, достигнато во март 2008 година

Цените на фјучерсите на пченицата во Америка се зголемија за 48% од 2022 година. Русија и Украина сочинуваат околу 13% од вкупното светско производство на пченица. Повисоките цени на житариците се исто така одговор на индиската забрана за извоз, која беше наметната за да се справи со зголемувањето на домашните цени на храната и намалувањето на приносот на пченицата како резултат на интензивните топлотни бранови.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…