• јуни 6, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Светските цени на храната паѓаат… со неколку исклучоци

Светските цени на храната паѓаат… со неколку исклучоци

Светските цени на храната паѓаат втор месец по ред во мај, во услови на олеснување од падот на цените на растителното масло, според Организацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО). Глобалниот индекс на цените на храната на ФАО падна за 0,6% во мај во однос на еден месец претходно. Во април падот беше 0,8%. Индексот ја мери месечната промена на просечните цени на месото, млечните производи, житариците, растителните масла и шеќерот.

Сепак, индексот остана блиску до рекордните нивоа во март, поради настаните околу војната меѓу Русија и Украина, кои продолжуваат да ја повредуваат светската трговија. Индексот достигна највисока точка во март 2011 година.

Во текот на изминатите неколку години, цените на храната драстично се зголемија поради недостигот на синџирот на снабдување предизвикан од пандемијата, лошите временски услови и, од неодамна, забраните за извоз и тековната војна во Украина.

Падот на цените на растителното масло се должи на тоа што Индонезија ја укина својата кратка забрана за извоз на палмово масло минатиот месец, која беше воведена кон крајот на април. Забраната дојде поради кризата во глобалните резерви на растително масло среде војната во Украина, која пред војната беше најголемиот извозник на сончогледово масло.

Цените на млечните производи паднаа и поради блокадата во Кина, која ја намали побарувачката, но цените на месото и пченицата продолжуваат да растат поради војната меѓу Русија и Украина. Генерално, цените на месото се зголемија за време на пандемијата поради тешкотиите во синџирот на снабдување, континуираниот недостиг на работна сила и повисоките трошоци за ѓубрива и гориво.

Од сите индекси, најмногу поскапеа житариците во мај. По инвазијата на Украина во февруари, цените на пченицата се зголемија поради намалените производствени изгледи во Украина и Русија, иако цените остануваат под рекордното ниво, достигнато во март 2008 година

Цените на фјучерсите на пченицата во Америка се зголемија за 48% од 2022 година. Русија и Украина сочинуваат околу 13% од вкупното светско производство на пченица. Повисоките цени на житариците се исто така одговор на индиската забрана за извоз, која беше наметната за да се справи со зголемувањето на домашните цени на храната и намалувањето на приносот на пченицата како резултат на интензивните топлотни бранови.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…