Цената на нафтата околу 110 долари за барел, можеме ли утре да очекуваме поевтинување?

Можеме ли утре да очекуваме поевтинување на горивата, откако цената на нафтата од типот брент се стабилизира на околу 110 долари во моментов.

Претходните цени на горивата беа конфигурирани откако цената на барел нафта скокнаа и до 130 долари за барел.

Во моментов нафтата од типот Брент се продава по 110 долари, додека американската WTI по 106 долари за барел.

Утре Регулаторната Комисија за Енергетика би требало да ја оддржи својата редовна седница на која ќе ги утврди цените на горивата за следната седмица.

Можеби ќе ве интересира...

УЈП запечати голем број КАМ маркети со жолти ленти и пломби

Бизнис про

Објавени се новите цени на горивата: Бензинот поевтинува, но дизелот поскапува – Еве ги новите цени

Бизнис про

Ни доаѓа продолжен викенд, а ова се преостанатите неработни денови за 2023

Бизнис про