ЦЕНАТА НА НАФТАТА ПАД, ЗЛАТОТО СЕ ЗГОДИ: Европските берзански индекси во пораст

ГОЛЕМИТЕ европски берзански индекси денеска се во најголем дел во пораст, а во исто време е забележан пад на цената на нафтата и раст на цените на златото и пченицата.

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:30 часот порасна на 17.643,75 поени, лондонски FTSE 100 на 7.643,25 поени, францускиот CAC 40 на 7.972,64 поени, додека московскиот MOEX падна на 3.227,0 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс падна на 38.949,02 поени, индексот S&P 500 на 5.069,76 поени, а вредноста на индексот Nasdaq на 15.947,74 поени пред денеска да се отвори берзата.

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта паднала на 78.108 долари, а на нафтата од типот „брент“ на 81.827 долари. На отворањето на берзата ТТФ европските фјучерси на гас се продаваа по цена од 26 евра за мегават-час. Цената на златото се искачи на 2.036,83 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата се искачи на 5,7392 долари за бушел (бушел е 27,216 кг). Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08468, што е приближно исто како и во средата.

Можеби ќе ве интересира...

Во екот на војната: Во септември оваа држава не увезе ни литро руска нафта

BiznisPRO

WIZZ AIR ГО ПРОСЛАВИ ПРИСТИГНУВАЊЕТО НА 160-тиот АВИОН

BiznisPRO

Дефицитот на Русија во јануари надмина 3 милијарди евра

BiznisPRO