• мај 9, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Цената на нафтата расте втора недела по ред

Цената на нафтата расте втора недела по ред

Цените на нафтата на светските берзи пораснаа минатата недела, втора по ред, откако Европската комисија предложи постепен прекин на увозот на руска нафта, а повисоките цени го спречуваат слабеењето на побарувачката поради забавувањето на растот на најголемите светски економии.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела порасна за 4,9 отсто, на 112,39 американски долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 4,85 отсто, на 109,77 долари.

Растот на цените беше поттикнат минатата недела со предлогот на Европската комисија постепено да се прекине увозот на руска нафта и деривати во ЕУ во следните шест месеци и да се забрани транспортот и осигурувањето на транспортот на руската нафта.

Игнорирајќи ги повиците на западните земји за зголемување на производството, Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија, останаа на својот план, кој предвидува само скромно зголемување на производството во јуни, од 432.000 барели дневно. Аналитичарите оценуваат дека реалното зголемување ќе биде далеку помало со оглед на ограничениот капацитет.

„Нема шанса некои членови да ја исполнат таа квота, кога ќе ги земеме предвид предизвиците во производството во Нигерија и другите африкански членки“, рече Џефри Хали од ОАНДА.

Инвеститорите, сепак, очекуваат поголема американска побарувачка оваа есен, откако Вашингтон ги објави плановите за купување 60 милиони барели сурова нафта за стратешки резерви.

Сепак, значителниот пораст на цените ја намали загриженоста за побарувачката поради знаците за слабеење на глобалната економија.

Кинеската економија слабее поради строгите ограничувања во неколку градови, што треба да го запре новиот бран на Ковид-19.

Економијата на САД падна за 0,4 отсто во првиот квартал во однос на претходниот квартал, што е прв економски пад од кратката, но длабока рецесија во средината на кризата со корона пред речиси две години.

И бидејќи американската централна банка (ФЕД) агресивно ги зголеми каматните стапки за 0,5 процентни поени минатата недела и најави дополнително зголемување на каматните стапки за да ја спречи високата инфлација, се очекува растот на најголемиот светски потрошувач на нафта дополнително да забави.

Поради војната во Украина, меѓу другото, се очекува и забавување на закрепнувањето на економијата на еврозоната.

Британската централна банка предупреди во четвртокот дека на Британија и се заканува рецесија и инфлација од повеќе од десет отсто, и покрај тоа што ги зголеми клучните каматни стапки за 0,25 процентни поени, на еден отсто, што е највисоко ниво од 2009 година.

Покрај тоа, вредноста на доларот во однос на кошницата од најважните светски валути достигна највисоко ниво во последните 20 години. А тоа ја прави нафтата поскапа за земјите со други валути, па предизвикува слабеење на побарувачката.

Откако минатата година се зголемија за повеќе од 50 отсто, благодарение на закрепнувањето на светската економија од корона кризата, цените на нафтата скокнаа за околу 45 отсто од почетокот на оваа година.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…