Image by Alexas_Fotos from Pixabay

Цените на бакарот се највисоки во последните 11 месеци

Цените на бакарот го достигнаа највисокото ниво во последните 11 месеци во средата, откако кинеските топилници, кои преработуваат половина од светскиот ископуван бакар, колективно одлучија да го намалат производството.

Референтниот тримесечен бакар на Лондонската берза за метали (LME) достигна 8.799 долари за метрички тон, што е највисоко ниво од февруари минатата година. Бакарот за испорака во мај поскапе на пазарот Comex во Њујорк на 8.932 долари за тон, што е за 3,3 отсто повеќе од вторникот.

Растот започна на берзата во Шангај (SHFE), каде што бакарот ја достигна највисоката цена во последните две години од 9.796 долари за тон. Најголемите кинески топилници за бакар во средата во Пекинг одлучија да го намалат производството, што предизвикува загуби.

Недостигот ја засили конкуренцијата за ископани бакарни концентрати, предизвикувајќи приходите од топилницата драстично да паднат на најниско ниво во последната деценија. Во првите два месеца од годинава не работеле повеќе светски топилници за бакар отколку во истиот период лани, главно поради кинеската неактивност.

Повисоките цени на бакарот би можеле дополнително да ја ослабат побарувачката во Кина, како што покажуваат залихите. Според податоците на SHFE, залихите на бакар во магацините нагло се зголемија на 239.245 тони до 8 март од 30.905 тони на почетокот на годината.

Можеби ќе ве интересира...

Глово се повлекува од словенечкиот пазар

BiznisPRO

Германската државна банка продаде 110 милиони акции на Дојче Телеком

BiznisPRO

Нова цена на горивата

BiznisPRO