Цените на куќите во големите градови паѓаат

Големите кинески градови пријавија пад на цените на куќите во февруари, со умерен пад од месец во месец, покажаа официјалните податоци објавени на 15 март, објави новинската агенција Ксинхуа.

Во четирите првостепени градови, Пекинг, Шангај, Гуангжу и Шенжен, цените на новите станови во февруари паднаа за 0,3 отсто во однос на претходниот месец, се наведува во соопштението на Државниот завод за статистика.

Во меѓувреме, 31 град од второто ниво и 35 градови од трето ниво забележале пад на цените на куќите од 0,3 проценти и 0,4 проценти.

Цените на препродадените куќи паднаа во однос на претходниот месец за 0,8 отсто во градовите од прво и второ ниво и за 0,6 отсто во третостепените.

Во споредба со претходната година, 70 големи и средни градови најмногу бележат пад на цените поради високата основа. Цените на новите станови во првокласните градови паднаа за еден отсто, а во второстепените за 1,1 и 2,7 отсто.
За препродадените куќи, падот на цените е 6,3 отсто во градовите од прво ниво и 5,1 отсто во градовите од второ и трето ниво, покажуваат податоците.

Можеби ќе ве интересира...

Изнајмувањето стан никогаш повеќе нема да биде исто: Што се менува

BiznisPRO

Чекаа и дочекаа: Најголем пад на цените на становите од 2000 година

BiznisPRO

Дивеење на цените на недвижнините во Турција

BiznisPRO