• октомври 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Цените на пелетите го надминаа плафонот од 500 денари, на што ќе се грееме зимава?

Цените на пелетите го надминаа плафонот од 500 денари, на што ќе се грееме зимава?

Голем број на граѓани годинава ги менуваат своите печки на пелети со инвертер клими или шпориња на дрва, поради рапидниот раст на цената на пелетите кои се движат од 450 до 550 денари за вреќа од 15 килограми.

Граѓаните на социјалните мрежи се жалат и дека овие пелети го немаат истиот квалитет како минатите години.

Силниот скок на пелети започна уште лани, кога цената од 160-180 денари се зголеми на околу 280-300 денари, а годинава зајакната со кампањата дека е криза и дека има војна во Украина, цените стигнаа над 500 денари.

Огласниците се преполни со огласи – Продавам печка на пелети
Десетици огласи на популарните сајтови за огласување поврзани со продажба на печки на пелети, можат да се забележат од страна на граѓаните.

Цените на печките за пелети драстично паѓаат, како да немаат никаква вредност.

Расте и продажбата и цената на инвертер клими – продавниците за бела техника тријат раце
Граѓаните се помасовно купуваат инвертер клими од 3,5, 5,5 или 7,5 киловати, а со тоа пораснаа и цените.

Па така бевме сведоци како клима уред кој пред две години чинеше 24.000 денари од 3,5 киловати, денес се продава за 31.000 денари.

Неофицијално за 20 проценти е зголемена продажбата на клима уредите во познатите компании за бела техника, а растот на цените е за над 15 проценти.

Босна го забрани извозот на пелети
Државните власти на Босна и Херцеговина и двата тамошни ентитети најавија продолжување на забраната за извоз на дрвени асортимани, тркалезно дрво и пелети до крајот на март 2023 година, со цел да се ограничи неговата цена и да им се помогне на граѓаните и економијата.

Босна е еден од поголемите извозници на пелети во регионот.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…