• мај 13, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Се продлабочува распадот на крипто пазарот: Тетер падна под доларот

Се продлабочува распадот на крипто пазарот: Тетер падна под доларот

Распадот на TerraUSD, еден од најголемите стабилни коини во светот, во четвртокот предизвика шок на пазарите на криптовалути, туркајќи уште еден голем стабилкоин – тетер под доларот, испраќајќи го и биткоинот до најниската вредност за последниве 16 месеци. Криптовалутите се збришани во распродажбата на средствата со поголем ризик, што се засили оваа недела бидејќи податоците покажаа дека инфлацијата во САД е вжештена, продлабочувајќи ги стравувањата на инвеститорите за економското влијание на агресивното затегнување на централната банка.

Распродажбата ја симна комбинираната пазарна вредност на сите криптовалути на 1,2 трилиони долари, помалку од половина од она што беше минатиот ноември, покажуваат податоците од CoinMarketCap.

Биткоинот, најголемата криптовалута по пазарна вредност, достигна најниско ниво од 25.401,05 долари во четвртокот, што е најниско ниво од 28 декември 2020 година, пред да се опорави малку подоцна во сесијата за да тргува рамномерно. Во изминатите осум сесии најмоќната криптовалута загуби повеќе од една четвртина од својата вредност, или околу 10.700 долари, и е намален за 37% досега оваа година, тргувајќи далеку под врвот од 69.000 долари што го достигна во ноември 2021 година.

Етер, втората по големина криптовалута во светот, падна на најниско ниво од јуни 2021 година, потона до 1.700 долари.

Корелацијата на биткоинот со композитот Nasdaq е во пораст неодамна и сега е блиску до своето највисоко ниво на сите времиња, врз основа на податоците на Refinitiv. Композитот Nasdaq падна за околу 8% досега овој месец. За разлика од претходните распродажби на финансиските пазари, кога криптовалутите беа главно недопрени, продажниот притисок на овие средства овојпат го поткопа поширокиот аргумент дека тие се сигурни складишта на вредност во услови на нестабилност на пазарот.

„НЕ-ТОЛКУ-СТАБИЛНИ“ КОИНИ
Стабил коинот TerraUSD беше погоден од превирањата на финансиските пазари и поради тоа ја скрши својата врска со американскиот долар, што доведе до пад на 31 цент во средата. Во четвртокот се тргуваше околу 47 центи.

Стабилните пари (коини) се дигитални токени поврзани со вредноста на традиционалните средства, како што е американскиот долар. Но, TerraUSD е алгоритамски, или „децентрализиран“ стабилен коин и требаше да ја задржи својата поврзаност со доларот преку сложен механизам кој вклучуваше негова замена со друг токен што слободно лебди.

Тетер се лизна под 1:1 доларот, достигнувајќи минимум од 95 центи околу 0724 GMT во четвртокот, врз основа на податоците на CoinMarketCap. „Недостатокот на транспарентност обезбедена од тетер за квалитетот на комерцијалната хартија што ја држат за да го поддржат клин ја направи очигледна следна цел“, рече Ашер од BCB Group. „Сепак, Тетер е многу различно од Тера, со попроверен екосистем и имам многу поголема доверба дека кога ќе се намали нестабилноста, може да си ја врати својата стабилност“, рече тој.

Tether е најголемиот стабилкоин по пазарна капа, и заедно со USD Coin и Binance USD, тие сочинуваат речиси 87% од вкупниот пазар на стабили коини од 169,5 милијарди долари, според CoinMarketCap.

Големиот број на централизирани берзи на криптовалути и децентрализирани места, секоја со свој сопствен профил на ликвидност и кредитен ризик, ги зголемуваше нарушувањата на цените на пазарот, рече Денис Винокуров, раководител на истражување во Corinthian Digital Asset Management.

„Ефектите на прелевање на други стабилни монети делумно се поттикнати од фрагментираната природа на пазарот“, рече Винокуров.

„Овој кредитен ризик, особено во време на тесни услови за ликвидност и масовно раздолжување доведува до дополнителни нарушувања на цените.

Пазарните играчи сè уште го оценуваат влијанието на проблемите на TerraUSD врз инвеститорите.

Во својот двогодишен Извештај за финансиската стабилност во вторникот, Федералните резерви на САД предупреди дека стабилните коините се ранливи на нервозните потези на инвеститорите затоа што се поддржани од средства што можат да изгубат вредност или да станат неликвидни во време на пазарен стрес.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…