• ноември 6, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Твитер“ почна да наплаќа за синото лого

„Твитер“ почна да наплаќа за синото лого

„Твитер“ во саботата ја ажурираше својата апликација во „Еп-стор“ на „Епл“ за да почне да наплаќа 8 долари за синото лого што означува верификуван профил, потег што го најави новиот шеф на компанијата, Илон Маск.

Апликацијата за iPhone на оваа социјална мрежа во саботата вечерта доби ажурирање, со кое, меѓу другото, се воведува наплатата на сината птица која досега служеше за означување на проверени профили на јавни личности. Ова ќе чини 7.99 долари месечно, преку услугата „Твитер блу“.

Во ажурирањето се наведува: „Набавете Twitter Blue за 7.99 долари месечно ако се претплатите сега за сината ознака. ‘Моќ за луѓето’: вашиот профил ќе добие сина ознака, исто како познатите личности, компаниите и политичарите што веќе ги следите“.

Инаку, фразата „Моќ за луѓето“ ја употреби Маск во своите објави на „Твитер“ бранејќи ја одлуката да почне да се наплаќа за синиот знак. Оваа одлука доаѓа една недела откако Илон Маск го купи „Твитер“ за 44 милијарди долари. Милијардерот во петокот ја преполови работната сила на компанијата, отпуштајќи речиси 4.000 вработени.

Во ажурирањето на апликацијата за iOS уреди се наведува дека Twitter Blue ќе добие повеќе функции – многу подобри реклами, објавување подолги видеа и приоритетно рангирање за квалитетна содржина. Што се однесува до второто, на оние што ќе се претплатат на „Твитер блу“ им се ветува дека нивната содржина ќе добие приоритетно рангирање во одговорите, спомнувањата и пребарувањата и ќе помогне да се намали видливоста на измами, спамови и ботови.

„Твитер блу“ со верификација засега, наводно, е достапен на оперативните системи iOS во САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија.

„Штом потврдиме дека функционира добро во почетната група земји и ги комплетираме преводите, ќе започне низ целиот свет,“ твитна Маск во саботата.

За потсетување, Илон Маск на Твитер напиша „Птицата е ослободена“, откако ја презеде контролата над „Твитер“ во договор што го стави на чело на една од водечките глобални социјални платформи.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…