Утре нова цена на горивата во Македонија – Какви цени да очекуваме?

Утре наутро Регулаторната Комисија за Енергетика ќеја оддржи редовната седница на која треба да се утврдат новите цени на горивата за следниот период, кои треба да бидат објавени напладне.

Цените на суровата нафта на светските берзи се 120,7 долари за барел од типот брент, односно 114 долари за типот вти круд.

Моментално горивата се продаваат по следните цени:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 84,00 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 86,00 (денари/литар), Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 81,00 (денари/литар), Мазут М-1 НС 56,207 (денари/килограм)

Можеби ќе ве интересира...

Нов голем раст на минималната плата во најава – Еве колку ќе биде минималецот, a најавена е и помош за пензионерите

BiznisPRO

Хеленик Петролеум ја заврши 2021 година со подобрени оперативни резултати и успешна имплементација на новата стратегија „Визија 2025“

BiznisPRO

24-ти април и 8-ми мај 2024 ќе бидат неработни денови само оваа година, еве и зошто

BiznisPRO