Внимателни инвеститорите на Волстрит, чекајќи го извештајот за инфлацијата

Во Вол Стрит денеска се тргуваше претпазливо, исто како и претходниот ден, а индексите немаа значително осцилирање бидејќи инвеститорите се претпазливи во пресрет на објавувањето на новиот извештај за инфлацијата во САД, кој може да влијае на насоката на пазарот.

Dow Jones загуби 0,25 отсто, на 38.972 поени, додека S&P 500 зајакна 0,17 отсто, на 5.078 поени, а индексот Nasdaq зајакна 0,37 отсто, на 16.035 поени.

Откако минатата недела индексите силно пораснаа, благодарение на еуфоријата за развојот на вештачката интелигенција, пазарот во последните денови беше претпазлив.

Како што помина шпицот на сезоната за објавување на деловните резултати на компаниите, во фокусот на инвеститорите се враќаат макроекономските податоци и шпекулациите кога американската централна банка ќе почне да ги намалува каматните стапки.

Откако неодамнешните податоци покажаа дека инфлацијата во САД неочекувано порасна во јануари, намалувањето на каматните стапки на ФЕД во март веќе не се ни споменува на пазарот, а изгледите за намалување во мај се избледени. Дотолку повеќе што челниците на ФЕД велат дека нема потреба да се брза со намалување на каматните стапки.

Така, сега преовладува мислењето на пазарот дека ФЕД ќе почне да ги намалува каматните стапки на седницата во јуни. Со најголемо внимание се чека извештајот за индексот на потрошувачките цени, кој ФЕД будно го следи, а кој ќе биде објавен утре.

Доколку се покаже дека инфлацијата не попушта како што се проценува, пазарот би можел да се најде под притисок, имајќи предвид дека цените на акциите речиси континуирано растат во последните месеци.

Цените на акциите вчера пораснаа и на повеќето европски берзи. Иако, лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,02 отсто, на 7.683 поени, но франкфуртски DAX зајакна за 0,76 отсто, на 17.556 поени, а париски CAC 0,23 отсто, на 7.948 поени.

Можеби ќе ве интересира...

Дали денес треба да се посети менувачница – Курсна листа за 16-ти април

BiznisPRO

Луксузен кварт во срцето на Европа буквално никнува во морето: Распродадено – цена до 120.000 евра за метар квадратен

BiznisPRO

Германските работодавци најавуваат отпуштања, но не треба сите да се плашат

BiznisPRO