• октомври 20, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Во екот на војната: Во септември оваа држава не увезе ни литро руска нафта

Во екот на војната: Во септември оваа држава не увезе ни литро руска нафта

Јапонија во септември не увезувала руска нафта, а во првата половина од фискалната 2022 година го намалила вкупниот увоз на нафта и нафтени деривати од Русија за 59,9 отсто, покажуваат денеска објавените податоци од Министерството за финансии.

Увозот на руски јаглен во Јапонија е намален за 82 отсто во септември, а за 45,6 отсто во првата половина од фискалната година.

Токио минатиот месец го намали увозот на руски течен природен гас за 10,7 отсто, но на ниво на првата половина од фискалната година увозот се зголеми за 2,2 отсто.

Јапонија во септември го намали и увозот на руски житарки за 81,9 отсто, а зеленчук за 76,7 отсто. Во првата половина од фискалната година увозот на месо од Русија скокна за 300 отсто, но минатиот месец увозот беше целосно прекинат, покажуваат податоците.

Увозот на руско овошје е зголемен за 912,8 отсто во првата половина од фискалната 2022 година.

Истовремено, извозот на јапонски медицински производи во Русија во септември скокнал за 578,2 отсто, на компјутери за 124,3 отсто, додека извозот на автомобили е зголемен за 21,7 отсто, мотоциклите за 14,6 отсто, а резервните делови за 76,6 отсто.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…