• октомври 20, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Во екот на војната: Во септември оваа држава не увезе ни литро руска нафта

Во екот на војната: Во септември оваа држава не увезе ни литро руска нафта

Јапонија во септември не увезувала руска нафта, а во првата половина од фискалната 2022 година го намалила вкупниот увоз на нафта и нафтени деривати од Русија за 59,9 отсто, покажуваат денеска објавените податоци од Министерството за финансии.

Увозот на руски јаглен во Јапонија е намален за 82 отсто во септември, а за 45,6 отсто во првата половина од фискалната година.

Токио минатиот месец го намали увозот на руски течен природен гас за 10,7 отсто, но на ниво на првата половина од фискалната година увозот се зголеми за 2,2 отсто.

Јапонија во септември го намали и увозот на руски житарки за 81,9 отсто, а зеленчук за 76,7 отсто. Во првата половина од фискалната година увозот на месо од Русија скокна за 300 отсто, но минатиот месец увозот беше целосно прекинат, покажуваат податоците.

Увозот на руско овошје е зголемен за 912,8 отсто во првата половина од фискалната 2022 година.

Истовремено, извозот на јапонски медицински производи во Русија во септември скокнал за 578,2 отсто, на компјутери за 124,3 отсто, додека извозот на автомобили е зголемен за 21,7 отсто, мотоциклите за 14,6 отсто, а резервните делови за 76,6 отсто.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…