Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 13.016 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.075 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 20.02.2023 година.

Можеби ќе ве интересира...

ПАД ЗА 10% ВО СПОРЕДБА СО ПРЕТХОДНАТА ГОДИНА: Издадени 318 одобренија за градба во ноември 2023

BiznisPRO

Колку ќе изнесува еврото, а колку доларот утре – Курсна листа за 16 февруари 2024

BiznisPRO

ТРГНА ИСПЛАТАТА НА ПОМОШТА ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ И РАНЛИВИТЕ КАТЕГОРИИ НА ГРАЃАНИ – Еве што соопштија властите

BiznisPRO