фото Бизниспро

Во јули и септември ќе пристигнат два нови авиони за Ер Србија

Министерот за финансии на Србија Синиша Мали денеска на бизнис форумот Копаоник најави дека е во тек набавката на два нови широкоградни авиони за националната авиокомпанија Ер Србија. , од кои едната ќе пристигне во јули, а втората во септември годинава.

„Веднаш отвораме линии за Гуангжу и Шангај. Ќе имаме три линии до Кина. „Имаме две линии за САД, а размислуваме за уште една, за Мајами“, рече Мали.

Тој посочи дека националната авиокомпанија на Србија лета и на исток и на запад, што е важно за Србија поради отворањето на нови пазари, особено во Азија.

Министерот за финансии потсети дека уделот на Кина во светскиот БДП е околу 17 до 18 отсто, дека расте и дека сега е изедначен со уделот на Европа, чиј удел е во опаѓање.

„Договорот за слободна трговија со Кина е огромна извозна можност за Србија. Мораме да отвориме нови пазари, мораме да бидеме свесни за тенденциите и трендовите на раст, иако Европската унија се уште е наш доминантен трговски партнер“, рече Мали.

Можеби ќе ве интересира...

Илјадници Македонци и оваа година ќе заминат на работа во Хрватска: Се бараат пица мајстори и скараџии за плати од 2.500 евра

BiznisPRO

Големо поскапување на горивата во Хрватска од денеска: Дизелот поскап за 12,2 денари

BiznisPRO

Бугарија доби официјално барање од Русија

BiznisPRO