Воспоставена македонско-норвешка трговска комора

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, во рамките на официјалната посета на Норвешка ја инаугурира македонско-норвешката трговска комора.

Како што информираат од Министерството, на настанот присуствувале повеќе реномирани норвешки компании, кои имаат отворени бизнис-релации со Северна Македонија, меѓу кои Normak, Innovation Norge, Pemco, Norske Solar, Exco, Sparpark, SM Enterprenour/Recover.

За време на состанокот, Османи истакнал дека актуелните инвестиции на Innovation Norge во „Нормак“ и потенцијалните инвестиции на споменатите компании, како и воспоставувањето на македонско-норвешката трговска комора, ќе дадат силен поттик на бизнис-заедниците за нивна поблиска и поинтензивна соработка, со што ќе се придонесе кон, како што рекол, зголемување на трговската размена.

Можеби ќе ве интересира...

Тргна исплатата за “Мој ДДВ” – Од наредната година сумата на пари кои ќе им се исплаќаат на граѓаните ќе се зголемува

BiznisPRO

Утре нова цена на горивата во Македонија – Какви цени да очекуваме?

BiznisPRO

Дали треба да се посети менувачница? – Девизен курс за 5-ти март 2024

BiznisPRO