• февруари 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

За нив нема криза: Еве кој е најголемиот извозник на автомобили во Америка

За нив нема криза: Еве кој е најголемиот извозник на автомобили во Америка

Од нив, 257.876 се продадени надвор од САД, што го прави БМВ најголемиот извозник на автомобили во САД осма година по ред.

Ефектот од 2021 година значи дека американската фабрика на баварскиот производител извезла речиси 60 отсто од сите автомобили што ги произведувала во Спартанбург.

Фабриката во Јужна Каролина произведува X3, X4, X5, X6 и X7, а овие возила потоа стигнуваат до клиентите во 120 земји во светот, главно преку пристаништето Чарлстон, додека некои се транспортираат со железница до Канада.

Возилата од Спартанбург најмногу се извезуваат во Кина (24,1 отсто), Германија (12,3 отсто), Јужна Кореја (9,4 отсто), Канада (5,6 отсто) и Обединетото Кралство (5,4 отсто).

Сепак, фабриката е важна и за американскиот пазар, со 179.840 возила изградени таму во 2021 година, кои сочинуваат повеќе од 53 отсто од продажбата на брендот BMW во Соединетите држави. Најбарани модели беа X3 и X5.

БМВ ја отвори својата фабрика во Спартанбург во 1992 година. Во моментов таму работат повеќе од 11.000 вработени, додека максималниот капацитет е 450.000 возила годишно.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…