• февруари 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

За нив нема криза: Еве кој е најголемиот извозник на автомобили во Америка

За нив нема криза: Еве кој е најголемиот извозник на автомобили во Америка

Од нив, 257.876 се продадени надвор од САД, што го прави БМВ најголемиот извозник на автомобили во САД осма година по ред.

Ефектот од 2021 година значи дека американската фабрика на баварскиот производител извезла речиси 60 отсто од сите автомобили што ги произведувала во Спартанбург.

Фабриката во Јужна Каролина произведува X3, X4, X5, X6 и X7, а овие возила потоа стигнуваат до клиентите во 120 земји во светот, главно преку пристаништето Чарлстон, додека некои се транспортираат со железница до Канада.

Возилата од Спартанбург најмногу се извезуваат во Кина (24,1 отсто), Германија (12,3 отсто), Јужна Кореја (9,4 отсто), Канада (5,6 отсто) и Обединетото Кралство (5,4 отсто).

Сепак, фабриката е важна и за американскиот пазар, со 179.840 возила изградени таму во 2021 година, кои сочинуваат повеќе од 53 отсто од продажбата на брендот BMW во Соединетите држави. Најбарани модели беа X3 и X5.

БМВ ја отвори својата фабрика во Спартанбург во 1992 година. Во моментов таму работат повеќе од 11.000 вработени, додека максималниот капацитет е 450.000 возила годишно.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…