Пред неколку дена Nvidia стана најтргувана акција на Волстрит

Nvidia е името што најчесто го слушаме последните месеци во контекст на победници на светските пазари.

Ова не е изненадувачки бидејќи компанијата има 80 отсто удел на пазарот во најнапредните чипови кои се клучни за услугите за вештачка интелигенција.

Неговата пазарна вредност достигна два трилиони долари, пред неколку дена Nvidia стана најтргувана акција на Волстрит (на местото на Tesla), откако во последните 30 дена од тргувањето со Nvidia беше остварен просечен дневен промет од 36 милијарди долари.

Акциите достигнаа рекордно високо ниво од 823 долари во петокот. Пред точно една година акциите вредеа околу 230 долари.

Можеби ќе ве интересира...

Намален бројот на вработени во Хрватска

BiznisPRO

Вреди 110 отсто повеќе од почетокот на годината: Биткоинот денеска е стабилен, цената е над 32.500 евра

BiznisPRO

WSJ: Извршните директори се загрижени за употребата на дрога на Маск

BiznisPRO